wz

Všechny knihy zežloutnou, ale kniha přírody má každý rok nové, nádherné vydání.
jeseníky

             hlavní stránka          

              fotogalerie              

              ubytování              

            cykloturistika            

                turistika                

                lyžování                

          Návštěvní kniha          

          odkazy na stránky        informaceoptimalizace PageRank.cz


Není vůbec těžké najít si v Jeseníkách to svoje místečko, ten svůj koutek šitý přesně na Vaši míru. Zdejší přírodní krásy spočívají v rozmanitosti a pestrosti krajiny, jejíž každý kout v sobě ukrývá něco nového, úžasného, neopakovatelného. Již se o to přesvědčila spousta přátel hor.Vrchol nejvyšší moravské hory Praděd je místem, odkud je vidět široko daleko do všech světových stran přes celou jesenickou zemi děda Praděda až ke Krkonoším a z opačné strany zhlédnete Moravskoslezské Beskydy a vyjde-li Vám opravdu počasí ideálně pak dohlednete až k Vysokým Tatrám.

Turistické cíle

Malá Morávka byla vybrána jako hlavní město pohádkového regionu Země děda Praděda. Proto se zde pravidelně koná zimní karneval na sněhu s dědem Pradědem, otvírání studánek, borůvkové hody, Den Země děda Praděda a Živý Betlém. Akce jsou zde pořádány Sdružením děda Praděda.
Spolu s Karlovem patří k největším rekreačním, turistickým a lyžařským střediskům v Jeseníkách. Z obce vedou turistické cesty do nejkrásnějších koutů Hrubého Jeseníku..      více zde ...

jeseniky

Nezapomeňte že hory jsou krásné, ale zrádné. Zrádné hlavně k těm kteří nerespektují jejich zákony. Často se setkáváme s podceňováním nebezpečí hor a přeceňováním vlastních sil.


Příčiny úrazů v horách lze shrnout a to asi takhle -

nedodržení správného směru , neinformovanost o schůdnosti a obtížnosti túry, ztráta orientace , sestup neznámým směrem. Volba nepřiměřené túry, nevhodný počet a úroveň účastníků, nepozornost při postupu, uvolnění kamene, postup bez časové rezervy, chybějící záznam o túře na chatě (ubytovně) nebo na HS.
Nedostatečná výstroj a výzbroj:
Nevhodná obuv, špatná rezerva tekutin, potravin a oblečení, chybí lékárnička.
Podcenění vývoje povětrnostních podmínek:
Náhlé ochlazení, mlha, déšť, déšť se sněhem nebo sněžení, kroupy, náledí a námraza, letní bouřka, silný vítr. Během túry je nutno sledovat vývoj počasí a správně se rozhodnout pro urychlené dokončení trasy, nebo její přerušení a návrat nejvhodnějším způsobem zpět.

Jedině příroda ví, co chce... nikdy nežertuje a nikdy nedělá chyby, ty dělá jen člověk.

0

Počasí na horách Přírodu nemůžeme oblafnout a ani nemůžeme poručit větru dešti jak se to z oblibou zpívalo dříve za rudých bolševíků, ale existuje jen jediný způsob jak se přizpůsobit aktuálnímu stavu počasí. A to je , být připraveni na jeho rozmary. Počasí lze většinou odhadnout, no aspoň přibližně. Na horách se počasí mění velice často a také velmi rychle. Prvním a základním pravidlem při plánování túr a vycházek je zjištění předpovědi počasí a to minimálně na nejbližších 24 hodin. Proto se také vyplatí sledovat předpovědi počasí , nebo aspoň den předem se informovat na střediscích horské služby.

Kdy čekat pěkné počasí?
Když se slunce ráno probouzí pomalu a paprsky nejprve jen nesměle osvětlují bledou oblohu, neznamená to, že dnes nebude mít slunce sílu – ba právě naopak, nejspíš bude svítit po velkou část dne. Nemusí vás lekat ani přízemní noční či ranní mlha povalující se v údolích, ba naopak. Pod prvními slunečními paprsky se obvykle rozplyne a čeká vás slunný den. Zvláště na podzim jsou ranní mlhy časté. Také po noci vydatně svlažené rosou obvykle přichází pěkný den.

Kdy očekávat déšť?
Pokud v noci pohladíte trávu a zjistíte, že je téměř suchá a kolem měsíce spatříte „dvoreček“, tedy rozmazanou kruhovou záři, nebo se hvězdy až nezvykle třpytí, patrně se chystá změna počasí ze slunečného k uplakanému. Ráno je východ slunce prudký, paprsky okamžitě intenzivně září na tmavomodrou oblohu.
Ve dne zase vidíte i vzdálené kopce jakoby velmi blízko, bez sebemenšího oparu. Do dálky je nejen dobře vidět, ale díky vysoké vzdušné vlhkosti i slyšet. Vlhkost je vidět i na kamenech a zdech, které jsou mírně orosené. tlak vzduchu klesá, kouř se kroutí na různé strany, nebo jde vodorovnými směry,větry přicházejí ze západních směrů , v noci není rosa, rozdíl mezi teplotou ve dne a v noci je malý, ráno mlhy stoupají,oblačnost tvořící se přes den, je nízká - věští déšť , čekáme bouřky.
Když už v dálce slyšíte hřmění, můžete si snadno odhadnout, jak jsou hromy a blesky daleko. Spočítejte, kolik sekund uplyne mezi zábleskem a zahřmění a výsledek podělte třemi – výsledné číslo je přibližný počet kilometrů, které vás od bouřky dělí. Při zopakování počtů po nějaké době poznáte, zda vás bouřka již dohání, nebo se naopak vzdaluje.Těsně před bouřkou často celá příroda zmlkne, ptáci přestanou zpívat. Hajní sasanky sklopí listy a drchničky rolní uzavřou kvítky.

A na závěr taková ta nepsaná pravidla. Na horách bylo vždy dobrým zvykem vzájemné zdravení, když se potkali lidé nebo i skupiny, pozdravili se běžnými pozdravy. Mezi slušnými turisty tohleto pravidlo platí stále,ale vytrácí se to stále více a více. Takové to druhé pravidlo je dávání přednosti. Přednost na chodníku mají vždy ti ,kteří jdou směrem nahoru. Ten kdo jde nahoru, má svoje tempo, které při každém zastavení ztrácí a než zase nabere tempo zpět stojí ho to víc fyzických sil než toho, kdo setupuje a jde dolů vlastní vahou a setrvačností... Ale bohužel v poslední době se tyto nepsaná pravidla vytrácí, což slušného člověka zrovna moc nepotěší...Copyright © 2007 všechny práva vyhrazena.       webmaster .tichoslapek       optimalizace PageRank.cz